Kenniscentrum toelatingsexamen
Data en bronnen
Dertig examenjaren uit primaire bronnen, met per record de herkomst, het vertrouwensniveau en de gedocumenteerde conflicten.
- 1.017
- records
- 14
- datasets
- 36
- bronnen
- 14 juli 2026
- dataversie
Elke tabel staat ook in de JSON- en CSV-export.
In het bestand
| Dataset | Sleutel | Records | Beschrijving | Export |
|---|---|---|---|---|
| Canonieke jaarreeks 1997–2017 | annual_1997_2017 | 21 | Deelnemers, geslaagden en vertrouwensniveau per examenjaar. | CSV ↓ |
| Resultaten per examen 2018–2026 | results_2018_2026 | 22 | Inschrijvingen, deelnemers, rangschikking, quotum, cesuur en finaliteit. | CSV ↓ |
| Quota per opleiding | quotas | 22 | Vooraf vastgelegde plaatsen per opleiding en jaar. | CSV ↓ |
| Tijdlijn van regelwijzigingen | timeline | 23 | Elke wijziging in slaagregel, quota, selectie of inhoud. | CSV ↓ |
| Examenregimes | format_regimes | 7 | Zeven periodes met consistent format en selectiemodel. | alleen JSON |
| Samenstelling van de examendelen | content_subtests | 12 | Opbouw van KIW en GC per periode, met scoreregel. | alleen JSON |
| Correcties en herzieningen | revisions | 22 | Neutralisaties, puntenbijsturingen, beroepen, fraudecorrecties. | CSV ↓ |
| Sessies 2015 | sessions_2015 | 3 | Het jaar met twee sessies, apart bewaard. | alleen JSON |
| Examendata | exam_dates | 14 | Gedocumenteerde afnamedata per examen. | alleen JSON |
| Demografie | demographics | 252 | Uitsplitsing naar geslacht, onderwijsvorm en herkomst. | alleen JSON |
| Ruwe brondata | raw_claims | 559 | Elke bewering uit elke bron, vóór reconciliatie. | alleen JSON |
| Bronnen | sources | 36 | Uitgever, datum, type, gezagsniveau en gebruik. | CSV ↓ |
| Bronconflicten | conflicts | 9 | Tegenstrijdigheden tussen bronnen en de gekozen behandeling. | CSV ↓ |
| Veldbeschrijving | data_dictionary | 15 | Type, definitie en eenheid van elk veld. | CSV ↓ |
Reeks 1997–2017
| Jaar | Deelnemers | Geslaagd | Slaag% | Vertrouwen | Bron |
|---|---|---|---|---|---|
| 1997 | 1.243 | 966 | 77,7% | Bronconflictconflict | S006 |
| 1998 | 914 | 447 | 48,9% | Hoog | S006 |
| 1999 | 1.158 | 469 | 40,5% | Bronconflictconflict | S006 |
| 2000 | 1.352 | 517 | 38,2% | Hoog | S006 |
| 2001 | 1.436 | 569 | 39,6% | Hoog | S006 |
| 2002 | 1.498 | 606 | 40,5% | Bronconflictconflict | S006 |
| 2003 | 1.750 | 859 | 49,1% | Hoog | S006 |
| 2004 | 1.962 | 863 | 44,0% | Hoog | S006 |
| 2005 | 2.356 | 1.006 | 42,7% | Hoog | S006 |
| 2006 | 2.636 | 1.012 | 38,4% | Hoog | S006 |
| 2007 | 2.972 | 900 | 30,3% | Hoog | S006 |
| 2008 | 3.214 | 900 | 28,0% | Hoog | S006 |
| 2009 | 3.615 | 1.295 | 35,8% | Hoog | S006 |
| 2010 | 4.113 | 999 | 24,3% | Hoog | S006 |
| 2011 | 4.714 | 974 | 20,7% | Hoog | S006 |
| 2012 | 5.286 | 1.071 | 20,3% | Hoog | S006 |
| 2013 | 5.714 | 1.269 | 22,2% | Hoog | S006 |
| 2014 | 6.101 | 1.288 | 21,1% | Bronconflictconflict | S006 |
| 2015 | 6.185 | 1.041 | 16,8% | Hoog | S006 |
| 2016 | 6.367 | 1.229 | 19,3% | Hoog | S006 |
| 2017 | 6.323 | 1.365 | 21,6% | Hoog | S006 |
Reeks 2018–2026
| Jaar | Examen | Deelnemers | Gunstig | Quotum | Cesuur | Stand |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | Arts | 5.165 | 1.126 | 1.102 | – | Definitief gepubliceerd |
| 2018 | Tandarts | 1.068 | 259 | 135 | – | Definitief gepubliceerd |
| 2019 | Arts | 5.505 | 1.207 | 1.153 | 142* | Canoniek na bronreconciliatie |
| 2019 | Tandarts | 1.111 | 291 | 135 | – | Definitief gepubliceerd |
| 2020 | Arts | 4.061 | 1.285 | 1.276 | 158 | Definitief gepubliceerd |
| 2020 | Tandarts | 939 | 181 | 180 | 153 | Definitief gepubliceerd |
| 2021 | Arts | 4.144 | 1.288 | 1.276 | 135 | Na technische correctie |
| 2021 | Tandarts | 998 | 183 | 180 | 160 | Definitief gepubliceerd |
| 2022 | Arts | 4.005 | 1.280 | 1.276 | 133 | Na materiële correctie |
| 2022 | Tandarts | 1.034 | 184 | 180 | 134 | Na neutralisatie |
| 2023 | Arts | 4.545 | 1.598 | 1.600 | – | Definitief gepubliceerd |
| 2023 | Tandarts | 1.318 | 220 | 220 | 131 | Definitief gepubliceerd |
| 2023 | Dierenarts | 427 | 240 | 240 | 151 | Na uniforme bijsturing |
| 2024 | Arts | 4.817 | 1.723 | 1.723 | 125 | Na uniforme bijsturing |
| 2024 | Tandarts | 1.538 | 254 | 252 | 146 | Definitief gepubliceerd |
| 2024 | Dierenarts | 596 | 249 | 240 | 130 | Na intern beroep |
| 2025 | Arts | 5.544 | 1.740 | 1.723 | 158 | Julistand, vóór fraudeherzieningen |
| 2025 | Tandarts | 1.889 | 252 | 252 | 143 | Julistand, vóór fraudeherzieningen |
| 2025 | Dierenarts | 753 | 240 | 240 | 130 | Julistand, vóór fraudeherzieningen |
| 2026 | Arts | 6.123 | 1.881 | 1.878 | 146* | Officieel persbericht |
| 2026 | Tandarts | 2.116 | 280 | 277 | 167* | Officieel persbericht |
| 2026 | Dierenarts | 843 | 240 | 240 | 140* | Officieel persbericht |
* Alleen secundair gerapporteerd; niet officieel gedocumenteerd.
Veldbeschrijving
| Dataset | Veld | Type | Definitie | Eenheid of waarden |
|---|---|---|---|---|
canonical_annual_1997_2017 | participants_canonical | integer | Unieke personen die in een jaar aan minstens één sessie deelnamen. | personen |
canonical_annual_1997_2017 | passed_canonical | integer | Unieke personen die slaagden onder de toenmalige absolute regel. | personen |
canonical_results_2018_2026 | passed_both_parts | integer | Minstens 60/120 op elk van de twee onderdelen. | personen |
canonical_results_2018_2026 | ranking_eligible | integer | Geslaagden die in de rangschikking konden/wilden worden opgenomen. | personen |
canonical_results_2018_2026 | favorable | integer | Kandidaten binnen cesuur/quotum, rekening houdend met voorkeur en ex aequo. | personen |
canonical_results_2018_2026 | quota | integer | Startquotum voor de opleiding. | plaatsen |
canonical_results_2018_2026 | cutoff_240_official | number | Officieel gepubliceerde cesuur op 240. | punten |
canonical_results_2018_2026 | cutoff_240_secondary | number | Secundair gerapporteerde, niet-canonieke cesuur. | punten |
canonical_results_2018_2026 | adjustment_kiw_points | number | Uniform toegekende extra punten op KIW. | punten |
canonical_results_2018_2026 | adjustment_gc_points | number | Uniform toegekende extra punten op GC. | punten |
result_revisions | finality | string | Status in de publicatie-/correctieketen. | intermediate;final;july_final;unverified_secondary |
raw_claims | canonical_flag | boolean | Mag de claim standaard in een canonieke visualisatie worden gebruikt? | true/false |
raw_claims | authority_level | string | Bronhiërarchie. | A primair officieel; B officieel parlementair/advies; C context; D secundair |
demographics | reference_group | concept | Historisch 18-jarigen in laatste jaar ASO; vanaf 2025 doorstroomfinaliteit in Vlaamse school. | – |
source_conflicts | severity | string | Impact van bronbotsing op visualisatie. | low;medium;high |
Bronconflicten
C001aantal deelnemers1997;1999;2002laag
A · S006S006: 1.243; 1.158; 1.498
B · S005S005: 1.244; 1.159; 1.499
Behandeling · open, immaterieelGebruik S006 canoniek; behoud S005 voor detail/demografie.
C002aantal geslaagden2014hoog
A · S006S006: 1.288 op 6.101
B · S008;S009S009: 18,7% impliceert circa 1.141; S008 heeft bijkomende inconsistente totalen
Behandeling · onopgelostToon 1.288 met conflictbadge; fabriceer geen alternatief exact aantal.
C003KIW-vraagenaantal2015gemiddeld
A · S009;S035Geplande hervorming 40→60 KIW
B · S010Juli-bron spreekt over 45 KIW-vragen
Behandeling · onopgelost implementatiedetailLabel planning en feitelijke sessieclaim apart.
C004gunstig arts2019laag
A · S0141.205 in officiële narratieve passage
B · S014;S0341.207 in officiële tabel/presentatie
Behandeling · canoniek gereconcilieerdGebruik 1.207 canoniek met voetnoot.
C005definitief geslaagd tandarts2022gemiddeld
A · S017Na +1/+1: 342
B · S017Na gerichte neutralisatie waarschijnlijk 346
Behandeling · gedeeltelijk opgelostGebruik 346 met medium confidence; toon 342 als intermediair.
C006quotum tandarts2023gemiddeld
A · S020Voorafgaande communicatie 218
B · S019Finale uitvoering/gunstig 220
Behandeling · gereconcilieerdBewaar 218 als voorafgaande claim en 220 als finale waarde.
C007dierenartspercentages2024hoog
A · S023Rapport: 302=34,5% en 298=34,2%
B · afgeleide berekeningRekenkundig: 50,7% en 50,0%
Behandeling · opgelost door rekencontroleGebruik aantallen en herbereken percentages.
C008post-fraud eindstand per discipline2025hoog
A · S025Juli: 1.740/252/240
B · S026;S027Later netto -4 globaal; herstelde discipline niet publiek
Behandeling · onoplosbaar met publieke bronnenGebruik juliwaarden met finality-label; geen nieuwe disciplinecijfers berekenen.
C009cesuren en dierenartsbijsturing2026hoog
A · S028Officieel geen cesuren/passed-both gepubliceerd
B · S036Secundair: 146/167/140 en +9/+9 dierenarts
Behandeling · wacht op officieel beraadslagingsverslagOfficiële velden leeg; secundaire waarden apart en gelabeld.
Bronnen
| Id | Titel | Uitgever | Datum | Type | Gezag |
|---|---|---|---|---|---|
| S001 | Universiteitsdecreet / decretale basis toelatingsexamen | Vlaamse overheid – Edulex | 1996 | regelgeving | A |
| S002 | Besluit Vlaamse Regering betreffende toelatingsexamen arts en tandarts | Vlaamse overheid – Edulex | 15 juli 1997 | regelgeving | A |
| S003 | Parlementaire voorbereiding versoepeling slaagcriteria | Vlaams Parlement | 2000 | parlementair document | B |
| S004 | Besluit organisatie toelatingsexamen arts-tandarts | Vlaamse overheid – Edulex | 2 februari 2001 | regelgeving | A |
| S005 | Kandidaten en geslaagden 1997–2003 naar nationaliteit en geslacht | Vlaams Parlement | – | parlementaire antwoordbijlage | B |
| S006 | Toelatingsproeven in het hoger onderwijs – historisch overzicht | Vlaamse Onderwijsraad | december 2020 | officieel advies/overzicht | B |
| S007 | Witboek toelatingsexamen arts-tandarts | Vlaamse overheid | april 2008 | beleidsdocument | B |
| S008 | Commissieverslag problemen en rechtzettingen toelatingsexamen 2014 | Vlaams Parlement | 2014 | commissieverslag | B |
| S009 | Schriftelijke vraag – resultaten toelatingsexamen 2015 | Vlaams Parlement | 2015 | parlementaire vraag/antwoord | B |
| S010 | Schriftelijke vraag – juli-editie toelatingsexamen 2015 | Vlaams Parlement | juli 2015 | parlementaire vraag/antwoord | B |
| S011 | Officieel archief examenvragen en proefexamens | Vlaanderen.be | doorlopend | officieel archief | A |
| S012 | Codex Hoger Onderwijs – toelatingsexamens | Vlaamse overheid – Edulex | gecoördineerd | regelgeving | A |
| S013 | Schriftelijke vraag – resultaten afzonderlijke examens 2018 | Vlaams Parlement | 2018 | parlementaire vraag/antwoord | B |
| S014 | Schriftelijke vraag – resultaten toelatingsexamens 2019 | Vlaams Parlement | 2019 | parlementaire vraag/antwoord | B |
| S015 | Beraadslagingsverslag examencommissie 2020 | Vlaamse overheid – AHOVOKS | 31 augustus 2020 | examencommissieverslag | A |
| S016 | Schriftelijke vraag – technische rechtzetting arts 2021 | Vlaams Parlement | 2021 | parlementaire vraag/antwoord | B |
| S017 | Beraadslagingsverslag examencommissie 2022 | Vlaamse overheid – AHOVOKS | 12 juli 2022 | examencommissieverslag | A |
| S018 | Schriftelijke vraag – resultaten 2022 | Vlaams Parlement | 2022 | parlementaire vraag/antwoord | B |
| S019 | Beraadslagingsverslag examencommissie 2023 | Vlaamse overheid – AHOVOKS | 12 juli 2023 | examencommissieverslag | A |
| S020 | Schriftelijke vraag – resultaten drie examens 2023 | Vlaams Parlement | 14 juli 2023 | parlementaire vraag/antwoord | B |
| S021 | Besluit organisatie examens arts, tandarts en dierenarts | Vlaamse overheid – Edulex | 27 januari 2023 | regelgeving | A |
| S022 | Decreetsvoorbereiding invoering toelatingsexamen dierenarts | Vlaams Parlement | 5 juli 2022 | decreetsvoorbereiding | B |
| S023 | Beraadslagingsverslag examencommissie 2024 | Vlaamse overheid – AHOVOKS | 9 juli 2024 | examencommissieverslag | A |
| S024 | Bijkomend beraadslagingsverslag 2024 | Vlaamse overheid – AHOVOKS | 27 augustus 2024 | examencommissieverslag | A |
| S025 | Beraadslagingsverslag examencommissie 2025 | Vlaamse overheid – AHOVOKS | 9 juli 2025 | examencommissieverslag | A |
| S026 | Bijkomend beraadslagingsverslag fraudeonderzoek 2025 | Vlaamse overheid – AHOVOKS | 12 september 2025 | examencommissieverslag | A |
| S027 | Herfstvergadering examencommissie 2025 | Vlaamse overheid – AHOVOKS | 28 november 2025 | examencommissieverslag | A |
| S028 | Persbericht resultaten toelatingsexamens 2026 | Vlaamse overheid | 13 juli 2026 | officieel persbericht | A |
| S029 | Resultaat en inzage – actuele startquota | Vlaanderen.be | 2026 | officiële webpagina | A |
| S030 | Hoofdpagina toelatingsexamens | Vlaanderen.be | 2026 | officiële webpagina | A |
| S031 | Inschrijven voor de toelatingsexamens | Vlaanderen.be | 2026 | officiële webpagina | A |
| S032 | Alle 1.881 startplaatsen ingevuld na recordeditie | De Specialist (vakpers) | 13 juli 2026 | vakpers | D |
| S033 | Advies toelatingsexamens voor zorgberoepen | Koninklijke Academie voor Geneeskunde | juni 2025 | beleidsadvies | C |
| S034 | Schriftelijke vraag – evolutie toelatingsexamen arts-tandarts | Vlaams Parlement | 2020 | parlementaire vraag/antwoord | B |
| S035 | Commissiehoorzitting kwaliteit en hervormingen | Vlaams Parlement | 23 april 2015 | commissieverslag | B |
| S036 | Niet-officiële cesuurmeldingen editie 2026 | Niet-officiële webmeldingen | juli 2026 | niet-officiële melding | D |
Hergebruik
Verwijzing
CoreMentor (2026). Toelatingsexamen arts, tandarts en dierenarts 1997–2026: canonieke reeks en bronreconstructie. Dataversie 2026-07-14. https://www.corementor.be/toelatingsexamen/dataVragen over hergebruik, een uitsplitsing of een controle van een cijfer: info@corementor.be.
Vier regels achter de reconstructie
- Geen geïmputeerde waarden. Een ontbrekend cijfer blijft ontbrekend; we schatten niet bij.
- Finaliteit is een veld. Eerste publicatie, correctie en eindstand blijven aparte toestanden.
- Conflicten worden bewaard. Beide claims blijven in de data staan, met de gekozen behandeling erbij.
- Regimes worden niet vermengd. Cijfers van vóór en na 2018 gaan niet in één uitkomstmaat.
Van examendata naar een persoonlijke voorbereiding.
We vertalen het examengewicht, de beschikbare maanden en het huidige niveau naar een concreet traject.